WeCreativez WhatsApp Support
Veteriner destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Whatsapp Destek

Ultrason

Ultrason ve Evcil Hayvanınız

Ultrasonografi veya ultrason muayenesi, veteriner muayenehanelerinde daha kolay ulaşılabilir hale geliyor. Ultrason, veterinerlerin evcil hayvanınızın sağlığına daha yakından bakmasına olanak tanıyan vücut görüntülerini üreten ağrısız bir prosedürdür.

Ultrason evcil hayvanlarda nasıl çalışır?

Yüksek frekanslı ses dalgaları, evcil hayvanınızın vücuduna yerleştirilen “dönüştürücü” adı verilen bir alet tarafından yayılır. Bu dalgalar vücuttaki yapılardan yankılar olarak geri yansıtılır ve dönüştürücü tarafından alınır. Bir bilgisayar, ekoları organların boyutunu, yapısını ve gelişimini ortaya çıkaran görsel modellere dönüştürür. Görüntüler inceleme sırasında televizyon tipi bir monitörde görüntülenir ve elektronik olarak anlık görüntü olarak yakalanabilir veya video kasete kaydedilebilir.

Bu muayeneler sırasında hayvanınız için sıfırdan sıfıra kadar bir rahatsızlık olsa da, saç bölgelerinin kırpılması ve dönüştürücü ile evcil hayvanınızın cildi arasına jöle uygulanması gerekebilir. Hastayı detaylı bir inceleme için yeterince hareketsiz tutmak bazı durumlarda sedasyon veya genel anestezi gerektirebilir.

Bir ultrason evcil hayvanıma nasıl yardımcı olabilir?

Karaciğer, böbrekler, bağırsak, dalak, mesane, prostat, rahim ve kalp dahil olmak üzere iç organların çoğu invaziv olmayan bir şekilde taranabilir. Hastalık teşhisine yardımcı olan organların boyutu ve dokusu hakkında bilgi elde edilebilir.

Ultrason, aynı zamanda, büyük abdominal kesiklere gerek kalmadan doku örneklerinin toplanmasını sağlayan minimal invaziv bir biyopsi probuna kılavuzluk etmek için de kullanılabilir. Ultrason, köpekler ve kediler için en güvenilir gebelik teşhisi biçimini sağlar.

Bazı organlar, görüntüleme ve değerlendirme için Veteriner Uzman Ultrasonografın uzmanlığına ve özel teknolojisine ihtiyaç duyar. Böbreküstü bezleri ve pankreas bu kategoriye girebilecek iki organdır.

Ek olarak, Renkli Doppler Ultrason, kalpte yönlü kan akışının yanı sıra kan akış hızının ölçülmesini sağlayan bir teknolojidir. Bu bilgi, bazı kalp kusurlarının, özellikle de yavru kedi ve yavruların kalp hastalıklarının değerlendirilmesinde önemlidir.